G+

 

 

Řešení přívodu vody bez vodovodu: domácí vodárna


Fotolia_61168526_XS

Domácí vodárna je nezbytným zařízením k přesunu vody z vlastního zdroje do vodovodu. Své místo má hlavně tam, kde není možné se napojit na veřejný vodovod. Jako zdroj pak slouží studna, vodní tok nebo nádrž s dešťovou vodou. Poslouží pro pitnou i užitkovou vodu, a to zejména na chatách, kde bývají větší investice zbytečné.
 

 

Nemusí se ale jednat jen o místa bez veřejného vodovodu, díky domácí vodárně a vlastnímu zdroji životadárné tekutiny lze jednoduše uspořit významnou část financí z rozpočtu.

Domácí vodárna - základní parametry pro správný výběr

Při mapování trhu okamžitě zjistíte, jak širkou nabídkou jednotlivé obchody disponují. Znamená to, že i cenové rozpětí bývá výrazné a orientace velmi náročná.

Prvotní specifikaci je třeba udělat podle dvou nejdůežitějších ukazatelů:

  • jaké množství vody budete čerpat
  • odkud a kam bude potřeba vodu dopravit

S druhým hlediskem pak souvisí i nutnost zjištění dopravní výšky, kterou bude muset voda překonat.

Průtok domácí vodárny

Pravděpodobně víte, na co budete vodu používat. I to by mělo být jedno z kritérií při výběru. Průtok se udává v m3/hod, l/min nebo l/h.
Pro domácnost počítejte se spotřebou 30 - 70l/min a pro zalévání přibližně 25l/min. Vždy počítejte raději více, než méně. V horším případě kapacitu nevyužijete, ovšem pokud koupíte vodárnu s nižším průtokem, než potřebujete, pak bude k ničemu.

Transport vody

Domácí vodárna bude muset vodu nasát a vytlačit, čily dva důležité úkoly. Vždy změřte svislou a vodorovnou délku potubí zvlášť. V prodejně vám pak poradí, která z vodáren bude vhodná. Pro studny se hodí kupříkladu ponorné čerpadlo, které nemá se vztlačením vody nejmenší problém.

Aby voda na konci potrubí jen nekapala, je důležité počítat i s nezbytným tlakem. Proto se připočítává okolo 20 - 30 metrů potrubí, což odpovídá dvěma až třem barům.

Fotolia_61905145_XS

Rozdíl mezi čerpadlem a domácí vodárnou: obojí je velmi podobné, odlišnosti se ale dají najít ve způsobu ovládání, přičemž vodárny jsou propracovanější a pro dlouhodobé používání výhodnější. Zajišťuje stálý tlak vody a vypíná a zapíná se automaticky, Učerpadla všechny úkony musí provádět obsluha.

Už při výběru zvažte, kolik budete dělat odběrných míst. Záleží to na volbě kapacity vodárny, aby stihla přepravit dostatečné množství vody, a aby tlak udržoval stabilní hodnotu. Jediné, v čem spočívá riziko více odběrných míst, je mnosžtví stabilně dodávané teplé vody. Kdo by si nepamatoval situace z dětství, že díky otočení kohoutků u umývadla začala najednou a nečekaně téci ve sprše mnohem, ale mnohem studenější voda...

Domácí vodárna se dá použít do studny do hloubky 8 metrů, do mělkčých zdrojů vodu pak kamkoliv. Rizikem ale bývá běh na sucho. Většina čerpadel už ale nyní zahrnuje spínač, který si s takovou situacá poradí a běh vypne.

Cena domácí vodárny není nikterak závratná. Nejlevnější druhy se dají pořídit už v ceně asi tří tisíc korun. Horní hranice pak může sahat až do desetitisíci.

publikováno: 17. 6. 2014
přečteno: 1880×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...