Ptáci na krmítku v zimě: poznejte druhy, které k vám přilétají
Potrava v krmítku přiláká spoustu druhů ptáků, které můžeme pozorovat na velmi krátkou vzdálenost. Vedle sýkorek, které se na krmítkách objevují v největší míře, k vám zřejmě přilétají i mnohé další druhy, a ty na první pohled nepoznáte. Pokud máte na zahradě nebo na dvoře krmítko pro ptáky a chcete je pozorovat, přečtěte si náš přehled ptactva i s fotografiemi, díky kterému vaše ptačí návštěvníky bez problémů poznáte.
Sýkory
Nejrozšířenější skupinou ptáků, kteří ke krmítkům přilétají, jsou sýkory. Poznáte je nejen podle vzhledu, ale také chování. Sýkory totiž v krmítku dlouho nevydrží, zpravidla jen popadnou semínko a odletí na strom nebo keř. Až tam si svou potravu v klidu sní.
Existují dva nejčastější druhy sýkor, které se u nás vyskytují. První z n nich je sýkora koňadra. Je nejběžnější a největší sýkorou u nás. Má černou hlavu a bíle tváře. Černá barva pokračuje na náprsenku a tvoří pruh. Hřbet má sýkora žlutý až zelený, křídla modrošedá. Nejraději pojídá olejnatá semena, například slunečnici.
Dalším druhem je sýkora modřinka, kterou poznáte podle typického modrého zbarvení na hlavě. Sýkora modřinka má také ráda olejnatá semena, často však přilétá i na tukové koule, po kterých šplhá. Narazit můžete i na méně obvyklé druhy sýkor, například sýkoru parukářku, sýkoru lužní nebo sýkoru babku.
Čtěte také: Krmítko pro ptáky, které vyrobíte z PET lahve
Zvonek zelený
Zvonek zelený je malým druhem pěvce z čeledi pěnkavovitých. Velikostí připomíná vrabce. Má velkou hlavu a zobák ve tvaru kužele. Vzhled samiček a samců je odlišný. Samci mají světle žlutá ocasní pera o letky, samičky pak šedozeleně zbarvená těla s jemně žlutými křídly. Mladí ptáci jsou zbarvení dohněda. Zvonek zelený navštěvuje krmítka nejčastěji v hejnech. Protože je zvyklý sbírat potravu ze země, často jej uvidíte i pod krmítkem.
Pěnkava obecná
Pěnkava obecná je semenožravý pták, který hnízdí v hustých keřích nebo na stromech. Sbírá semena plevelů i kulturních rostlin, z krmítek si vyzobává i plody typu jeřabin. Zejména samec pěnkavy má charakteristické zbarvení, díky kterému je nezaměnitelný. V tzv. svatebním šatě má hřbet hnědočervený, spodinu těla růžovou a čelo modrošedé. V šatě prostém pak je samec méně výrazný. Samice jsou na druhou stranu nevýrazné, mají šedý nádech na horní i spodní části těla.
Vrabec
Vrabci se na krmítkách také objevují často. Narazit můžete jak na vrabce domácího, tak vrabce polního, který často přilétá v hejnech se strnady a zvonky. Vrabci se živí všemi druhy semen, které vyjídají jak z krmítek, tak ze země.
Stehlík obecný
Se stehlíky se setkáte zejména na venkově nebo okrajích měst. Ke krmítkům přilétají stehlíci v hejnech. Ve srovnání se zvonky jsou menší o cca třetinu, navíc působí štíhlým dojmem. Stehlík má protáhlý špičatý zobák. Řadí se k vůbec nejbarevnějším ptákům. Poznáte jej podle černobílé hlavy, červené masky a žlutého pruhu na křídle.
Čtěte také: Krmítko pro ptáky: 6+1 různých provedení krmítek
Červenka obecná
Jedná se o malého ptáka z čeledi lejskovitých. Tělo má kulovité s dlouhým ocasem a nohama. Z horní části má světle hnědé zbarvení, zespod pak modrošedé a bílé. Poznáte jej podle typické rezavé až červené náprsenky, kterou má na hrdle i obličeji. Samci i samičky mají stejné zbarvení.
Na krmítkách může narazit i na další druhy ptáků. Podívejte se na fotografie druhů, možná se čas od času objeví i u vás:
Brhlík lesní
Čížek lesní
Dlask tlustozobý
Hrdlička zahradní
Hýl obecný
Sojka obecná
Kos černý
Diskuse k článku