G+

 

 

Plastové ploty jsou bezúdržbovou alternativou dřevěných typů


Fotolia_33181868_XS

Plot je u většiny budov nutností, která chrání před nezvanými návštěvami a často i zvídavými pohledy kolemjdoucích. Oblíbeným a tradičním materiálem využívaným při jeho výstavbě je dřevo nebo kovové pletivo. V poslední době se však do středu zájmu dostávají i plastové ploty, u kterých odpadá nezbytnost v podobě pravidelné a namáhavé údržby čištěním a natíráním. Pro plastové ploty však hovoří i nižší pořizovací a provozní cena a pestrá škála barevných variant. Jaké tedy tyto moderní ploty jsou?

Plastové ploty byly ještě donedávna považovány za nevzhledné. Nynější nabídka však tyty názory eliminuje. U některých druhů z tvrzeného plastu s odpovídající povrchovou úpravou často ani nelze na první pohled rozeznat zásadní rozdíl od tradičnějšího materiálu, tedy dřeva. Základní informace, jak je nutné se o takový plot starat, naleznete v článku „Péče o dřevěné ploty vyžaduje pravidelnost“.

Plastové ploty vykazují dlouhou životnost

Ploty vyrobené z plastu odolávají nepříznivým podmínkám, které vytváří počasí. Neškodí jim déšť, sníh, vítr a sluneční svit. Netřeba se bát deformace vlivem vysokých teplot, materiál je také nehořlavý. Z tohoto vyplývá jejich hlavní přednost, která tkví v dlouhé životnosti, o kterou se majitel nemusí nikterak zasadit.

V současné době jsou vedle typické bílé k dostání i plastové ploty imitující svým vzhledem dřevo. Jedná se o nejrozšířenější typy – ořech, třešeň, dub apod. Je tak možné sladit styl plotu s ostatními venkovními prvky. Barva se navíc nevytrácí ani po několika letech od prvotní výstavby, nebledne a nemění svůj odstín.

4636270376_8ed1c38a48

S montáží si poradí každý

Dalším argumentem, který hovoří pro užití plastového plotu, je vcelku snadná montáž. Jednotlivé plaňky lze dle potřeby zkracovat, provrtávat a jinak upravovat dle potřeby běžně dostupnými nástroji, které se užívají k opracování dřeva nebo kovu. Lze zvolit jednotlivé plaňky, které si sami poskládáte, ale i typizované stavebnicové řešení. Obdobně jako u dřevěných či kovových variant, i plastové ploty lze pořídit na míru dispozicím vašeho pozemku.

Plastové ploty - nevýhody

Na druhé straně se plastovému plotu připisují i jisté nevýhody. Týkají se především vzhledu, který i přes snahu výrobců stále nepřekoná přírodně vyhlížející dřevo nebo elegantní kov. Jedná-li se navíc o nejlevnější možné typy planěk z recyklovaného plastu, pak je možné takový plot jednoduše překonat, a tak neposkytuje potřebnou ochranu pozemku před vstupem cizích osob.

484148722_f8c13ead0a

Pokud máte rádi dřevo, ale chtěli byste zároveň využít všech výhodných vlastností plastu, můžete také volit kombinovaná řešení. Před nákupem plastového plotu porovnejte všechny výhody a nevýhody, které se k němu vztahují, a konečné rozhodnutí udělejte především podle toho, co od oplocení pozemku očekáváte, tedy zda má být spíše estetickým doplněním, nebo pouze funkční ochranou.

 

publikováno: 16. 4. 2012
přečteno: 1514×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...