Papírová izolace: foukaná nepřekvapí, cihličky jsou na tom o něco lépe
Izolačních materiálů je na trhu celá řada. Další, jehož výhody a nevýhody si představíme, je takzvaná papírová (nebo chcete-li celulózová) izolace. Vznikla ve Španělsku, a jak moderní trendy žádají, je vysoce šetrná k přírodě, neboť se vyrábí recyklací staré buničiny, čímž se snižuje množství odpadu. Pro izolaci jsou ale důležitější její vlastnosti, které splňují všechny požadavky na perfektní izolaci.
Zcela automaticky se už izolace používá u novostaveb a často je také součástí rekonstrukcí starších domků. Možností existuje spousta, od pohodlných foukaných izolací, přes čistě přírodní, až po ty, co vznikly díky nejmodernějším technologiím. A to je právě případ papírové izolace.
Z čeho se vyrábí papírová izolace
Odpověď, že logicky z papíru, se přímo nabízí. Avšak nejsou to jen zbytky celulózy, co dělá z papíru skvělý izolant. Než vyjde výsledný produkt, do směsi se přidá ještě kalová sedlina z čističek odpadních vod a jako pojivo přesně určený díl jílu. Tak se dosáhne požadované hustoty. Proces výroby připomíná hru s plastelínou – z nádrže se pod vysokým tlakem vytláčí několik desítek centimetrů dlouhé úzké cihly, jež jsou později naporcovány na malé kvádry a vypalují se v peci.
V současné době jsou výrobci schopni dodávat jen malé cihličky o rozměrech 3x1x6 centimetrů, ovšem dá se předpokládat, že to se v budoucnu změní a k dostání budou i větší kusy.
Alternativa papírových cihliček – foukaná izolace
Druhý způsob, jak izolovat dům s pomocí papíru, je využití foukané papírové izolace. Pro její použití je třeba vytvořit dutinu v konstrukci, do níž se nafouká rozvlákněný novinový papír. Při foukání vzniká navíc podtlak, čímž se odhalí i sebemenší chyba v konstrukci, protože materiál škvírami uniká ven.
Nehořlavosti zabraňuje přidání borité soli a kyselin, díky čemuž se izolace stává velmi odolnou vůči ohni.
Výhody papírové izolace
- izoluje jak teplo, tak i hluk a je odolná proti požáru (stálá až do 105°C, poté se začne vytvářet sklovitá vrstva)
- vlhne méně, než dřevo; odolnost proti plísním a houbám
- variabilní - dokonale vyplní a utěsní celý prostor, aplikace jak na svislé, tak vodorovné povrchy
- možnost zvolit tloušťku od 4 do 40 centimetrů
Nevýhody papírové izolace
- odolnost proti vodě (při rovnovážném stavu obsahuje izolace 10% vlhkosti, nadbytečné se snadno zbavuje): problémem je voda, jenž se sráží při průchodu izolační vrstvou a kondenzuje
- její cena je vyšší, než o jiných izolací, jež jsou stejně kvalitní
- po čase se mohou objevit místa, kde „sedla“ a vzniklo tak slabší místo v izolaci (týká se foukané izolace)
Z výhod a nevýhod je patrné, že pokud už jste se z jakéhokoliv pohnutku rozhodli pro papírovou izolace, je výhodnější investovat do cihliček, jenž jsou stálejší a jejich životnost je tím pádem delší. V porovnání s foukanou izolací pak uspěje jakákoliv jiná, jež je ale cenově na nižší úrovni.
Diskuse k článku