G+

 

 

Mystická a exotická voskovaná batika. Z Jávy až do vašeho obýváku


Batika a batikování

Technika batikování se do Evropy dostala na lodích, jež dovážely čaj a kávu. Asijská úprava textilu tak přicestovala společně s obchodníky z Jávy a evropanům ukázala tvořivou činnost, která v kombinaci s novými materiály nasměrovala módu jiným směrem. Milovníci vzorů se tak mohli obklopit snovými kombinacemi v přírodních barvách. A to můžete i vy dnes!

 

Původní batika ale neměla podobu bláznivých abstratních vzorů, jak si ji možná vybavíte vy. Základní barevné schéma bylo jen o několika tlumených odstínech a vzory také nekřičely na všechny světové strany.

Tvoření vzorů s pomocí vosku

Pro vytvoření detailů a jemných křivek se používal horký vosk. Možná trochu připomíná moravský modrotisk, který se aplikoval na lněnou nebo později bavlněnou látku.
Samotný proces batikování vyžaduje zručnost, trpělivost a šikovnost. Jedním z nejefektnějších způsobů je nanášení vosku speciálním nástrojem z mědi a bambusu, do nějž se nabírá vosk. Ten pak vytéká trubičkou a umožňuje tvorbu jemných a precizně provedených motivů. Tento postup se skrývá třeba i pod názvem rezervní technika.

V roce 2009 vyhlásilo UNESCO batiku za nehmotné kulturní dědictví Indonésie.

Teplota vosku: tak akorát

Docílit vhodné konzistence vosku je jeden z nejtěžších úkolů. Pokud bude příliš tuhý, nevyteče ven a nic nenamalujete. Vosk o vysoké teplotě zase bude vytékat samovolně, rozpíjet se po látce a vytvoří jednu velkou nekontrolovatelnou skvrnu. Číselná podoba výrazu „tak akorát" má v tomto případě hodnotu 85°C. Jednoduše jí dosáhnete díky speciálním elektronickým nádobám, které patří mezi moderní vychytávky při batikování a výrazně usnadní práci.

Batika a batikování

Rizika nesprávné teploty už byla zmíněna, avšak objevuje se ještě jeden strašák. Vysoké teploty by mohly způsobit dokonce vzplanutí vosku a navíc se při ní uvolňují škodlivé výpary. Pozor na to!

  • U batikované látky neodlišíte rub a líc
  • Vzory se obvykle nejdříve předmalují tužkou, mistři ale pracují na první dobrou
  • Náročnou výtvarnou technikou upravte nejdřív menší kusy látky, do větších se pusťte až naberete zkušenosti
  • Nedoporučuje se to, ale někteří to jistě zkusí: rozpouštění vosku na sporáku je nešťastným řešením! Vyřeší to dvojitý hrnec nebo vodní lázeň.
  • Před samotným ponořením do barvy se doporučuje látku namočit, aby barva lépe ulpěla

Batika drží na většině látek, nejlepší je bavlna

Barvit se dá bavlna, hedvábí i umělé tkaniny. Jen mají jednou podmínku, která platí bez výjimky u každého nového i starého materiálu – musí být čistý, bez skvrn a vad. Před aplikací barvy je vhodné materiál důkladně vyprat a vysušit.

Batika a batikování
Podle vybraného materiálu pak volte barvu. V obchodech narazíte na různé značky, vždy si ale při výběru všímejte, pro jaký materiál se barva hodí a nevzniknou komplikace.
Důležité je také to, jestli budete batikovat za studena nebo využijete vaření. Při použití vosku sáhněte po barvách ke studenému batikování. V opačném případě by se vosk rozpustil a barva by se vsákla do celé textilie.

Batika za studena

Barva se rozpouští v teplé vodě a vmíchává se do vlažné. Nechá se odstát a až zchladne, ponoří se do ní navoskovaná látka. I když rozotok nasytíte na maximum, výsledná barva na textilu bude spíše jen pastelová, tedy méně výrazná. Rozhodně to není na škodu. Jemné vzory jsou příjemné a sluší většině interiérů.

Tie-dye: snadné batikování bez vosku

Možná jste se s tímto postupem setkali ve výtvarném kroužku nebo na táboře. Tie-dye je totiž dobře známá technika, která využívá pro vytvoření obrazců stahováním provázky (gumičkami), skládání nebo jiné zmačkání látky. Pro tvoření touto technikou se ale využívají i sofistikovanější pomůcky jako šablony nebo šití. U jejího zrodu byli sympatizanti hippies a konotace s volnomyšlenkářstvím je batikou jednoduše protkaná.

Batika a batikování


Barví se i v několika sekvencích a zkušení výtvarníci dokáží z barvy vytáhnout zajímavá díla. Mezi módními návrháři sice nepatří batika k populárním tématům, na některých přehlídkách na ni ale narazíte. Z toho se dá nečerpat inspirace a uděláte si představu, jak to s abstrakcí nepřehnat. 

Batikování ve svých počátcích pracovalo s tlumenými odstíny, které se běžně nacházely v přírodě. To až bláznivá 60. a 70. léta v America dodala batice výraznost.

Motivy batikování bývají často až psychedelické. Proto se do interiérů zařazují spíše textilie upravené voskováním. S batikou je to však stejné jako s jinými technikami – musí se to umět. Potom stojí výsledky za to a mají místo i mezi moderním, ne zrovna esoterickým neno duchovním vybavením.

Batikování se nejlépe naučíte metodou pokus – omyl. Pořiďte zásobu látky i barev a pusťte se do experimentování!

Máte tvořivou náladu?

publikováno: 15. 2. 2016
přečteno: 947×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...