G+

 

 

Mech na střeše nepřehlížejte, poškozuje krytinu


6619295901_977ec731ee

Když se na střeše objeví první zelené skvrny, měl by každý majitel zpozornět. Pod později vytvořenou mechovou vrstvou se drží vlhkost, která stejně jako kořínky mechu znehodnocuje střešní krytinu a může způsobit trvalé poškození. To se v konečném důsledku může projevit i jako kompletní poškození střechy, která tak bude vyžadovat časově i finančně náročnou rekonstrukci.

Odstranit mech na střeše můžete několika způsoby. V tomto článku vám přinášíme přehled těch nejčastějších a doporučovaných. Pokud byste však zasáhli pozdě a střecha by potřebovala opravu, pak si určitě přečtěte článek „Rekonstrukce střechy – jak se dobře připravit?“, ve kterém se dozvíte vše potřebné.

Proč mech na střeše vzniká?

O tom, jestli se i na vaší střeše objeví mech, rozhodují okolní podmínky. Pokud se střecha nebo její část nachází ve stínu, případně se na ní zdržuje voda a vlhkost, pak se utváří nejpříhodnější zázemí pro mech. Pokud navíc na střeše zahnívají zbytky listů a větviček, pak se nemusí objevit pouze mechové plochy, ale také plísně a další podobně nepříjemné projevy nevhodně působících vlivů. Nejvíce ohrožené jsou především střešní krytiny, které obsahují cement, porosty se však mohou vyskytnout i na pálených taškách či kanadském šindeli, který se nejvíce využívá na chalupách a chatách, jak se můžete dočíst v tomto článku.

6100870018_c794e9d8a0

Mech na střeše odstraníte mechanicky i s pomocí chemie

Metody, které lze využít, je v zásadě možné rozdělit do dvou hlavních kategorií, tedy na mechanický a chemický způsob. Prvně jmenovaný je samozřejmě v jistém smyslu slova pracnější a časově náročnější. Vyžaduje bezpečný přístup na střechu, ze které tak mech odstraňujete vlastními silami za pomocí kartáče a dalších nástrojů. Tento postup je vhodnější spíše v případech, kdy se mech na střeše nevyskytuje na velké oblasti. Dávejte také pozor, abyste krytinu nepoškrábali či jinak nepoškodili. S pracemi také může pomoci vysokotlaký čistič, s jehož výběrem jsme vám radili v článku „Úklid exteriéru i interiéru domu zjednoduší vysokotlaké čističe“. Tlakové čištění však není doporučováno pro střechy z azbestocementových šablon, ze kterých se tak do okolí uvolňuje nebezpečný azbest.

Druhý způsob, jak mech na střeše odstranit, představuje využití speciálních chemických prostředků. Ty jsou povětšinou k dostání v práškové formě, z níž se smícháním s vodou utvoří směs na postřik. Při výběru zkoumejte popis, zda bude nástřik dlouhodobě účinnou ochranou, nebo pouze jednorázovou efektivní možností.

4062485820_d5f0f7490e

Jednotlivé přípravky působí různě, obvykle však mech po aplikaci do několika dní uschne a odpadne. Cena se také liší, u těch levnějších variant počítejte s investicí okolo 1400 Kč na ošetření 100 m2.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv metodu odstranění mechu ze střechy, pamatujte na svou bezpečnost. Stabilní žebřík a další jištění by mělo být samozřejmostí. Nejste-li si jisti, zda to zvládnete, přenechejte práci raději profesionálům, kteří mají potřebné vybavení a dokážou se o mech na střeše postarat rychle a efektivně.

 

publikováno: 7. 5. 2012
přečteno: 7440×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...