G+

 

 

Kvalitu spánku a vzhled interiéru ovlivňuje i ložní povlečení


Kvalitu spánku a vzhled interiéru ovlivňuje i ložní povlečení

Spánek je důležitý a příjemný, na tom se shodne asi většina lidí. Jeho kvalitu však zásadním způsobem ovlivňuje spousta faktorů. Nejde pouze o postel, matraci nebo dostatek klidu, i ložní povlečení vytváří zázemí pro odpočinek. Nápadité barvy a originální vzory či motivy navíc dokážou jednoznačně oživit interiér. Vybrat to správné ložní povlečení však není úplně jednoduché.

Ložnice musí navozovat pozitivní pocity a doslova lákat k odpočinku a relaxaci. Při tvorbě takto dokonalého zázemí je proto nutné brát v potaz nejen samotné vybavení v podobě nábytku, ale také barvy a doplňky. Ložní povlečení je z tohoto pohledu považováno za důležitý prvek. V létě se pod ním člověk nesmí potit a v zimě by naopak mělo hřát. Existuje vůbec takto univerzální ložní povlečení? A co je při výběru nejdůležitější?

Ložní povlečení: nejdůležitější je materiál

Stěžejním parametrem každého povlečení je jednoznačně materiál, ze kterého je vyrobeno. Na trhu jsou k dostání různé druhy, doporučuje se vyvarovat se povlečení s velkou příměsí polyesteru, protože taková látka není prodyšná a pro někoho na těle i nepříjemná.

  • Bavlněné ložní povlečení

Ložní povlečení z bavlny je velice příjemné na dotyk, patří k nejoblíbenějším druhům. Je ovšem nutné ho žehlit, protože se mačká. Pere se na vyšší teplotu, čímž se také vylepšují hygienické vlastnosti.

  • Krepové ložní povlečení

Krepové povlečení je také vyrobeno z bavlny, avšak zvlněná úprava látky zabraňuje přílišnému mačkání. Takové ložní povlečení se tak nutně nemusí žehlit. Nemělo by se prát při příliš vysokých teplotách a odstřeďovat při velkých otáčkách.

  • Flanelové ložní povlečení

Málokteré ložní povlečení je vhodnější na zimní období než to z flanelu. Řadí se mezi nejlevnější luxusní varianty, díky jemným chloupkům je pro člověka hřejivé a měkké. Vyžaduje žehlení, avšak oproti klasické bavlně se tak rychle nepomačká.

  • Saténové ložní povlečení

Satén je symbolem luxusu a elegance, která je pro moderní ložnice typická. Ne každému však jemné a klouzavé ložní povlečení vyhovuje. Navíc je poměrně náchylné k poškození a je potřeba ho žehlit. Není příliš vhodné pro zimní měsíce, osvědčí se během horkých letních nocí, kdy dokáže chladit.

„Pozorně čtěte údaje o velikosti povlečení, u jednotlivých výrobců se mohou standardní rozměry lišit.“

Podle čeho volit barvy a vzory?

Ložní povlečení může být jednobarevné nebo méně i více nápadně vzorované. Jeho vzhled by však měl korespondovat s celkovým stylem místnosti. Lze se řídit pravidlem kontrastu, které je pro moderní bydlení typické. Znamená to, že do fádních interiérů je třeba volit pestré a pozornost poutající povlečení, do ložnice, kde je již dominantních prvků dostatek, se pak lépe hodí jednobarevné či jinak méně nápadné druhy. Samozřejmostí je volit barvy i s ohledem na vlastní preference. O tom, jak která barva působí na psychiku člověka, se můžete více dočíst ZDE.

Správně zvolené povlečení dokáže v ložnici opravdové divy. Může dodat místnosti potřebnou jiskru a kvalita materiálu poslouží k navození příjemných pocitů při spánku. Vybírejte proto ložní povlečení pečlivě a střídejte materiál dle jeho vlastností s ohledem na probíhající roční období. Vyvarujte se také výrobkům z Číny, které jsou ze zkušeností nekvalitní a mohou obsahovat příměsi způsobující kožní reakce a alergie.

 

publikováno: 22. 2. 2012
přečteno: 1361×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...