G+

 

 

Křišťálový lustr má místo i v moderních interiérech


Křišťálový lustr je bytovým doplňkem, který si najde své uplatnění i v mnohem modernějších interiére

Křišťálový lustr evokuje pohádkové komnaty zámků nebo sídla společenské smetánky. Každý si jistě vybaví nejeden sál pro společenské události, kde právě tuto nádheru zahlédl. Křišťálový lustr z mnoha precizně vybroušených kousků skla je symbolem vytříbeného vkusu i ochoty majitele investovat do svého bydlení nemalou sumu. Ale hodí se ještě vůbec do moderních bytů?


 

Křišťálový lustr má své místo hlavně v halách nebo obývacích pokojích. Právě tam je totiž nejvíc vidět a jeho specifickou krásu tak může obdivovat každý do sytosti.  K dokonalosti byla výroba křišťálu dovedena právě v Čechách. Kousek tradice a historie tak můžete mít doma denně na očích.

Křišťálové Česko

Není toho mnoho, co si dokázala Česká republika uchovat po staletí a předávat z generace na generaci. Už od 18. století je tato tradice a um výstavním artiklem. Tehdy mířily honosné lustry do paláců a zámků, nyní je po nich poptávka v celém světě a jsou tak žádaným vývozním artiklem.
Křišťálové lustry se dědily a jejich hodnota zůstávala stále stejná. Ani dnes není zrovna nízká, i když prošly řadou změn a inovací tak, aby vyhovovaly i současným potřebám a trendům.

Křišťálový lustr v současnosti

Ve filmech můžete často vidět roztodivné a složité kovové konstrukce, na nichž jsou zavěšený stovky drobných křišťálů – bezbarvé odrůdy křemene, jenž se využívá ve šperkařství. Tak neobyčejný je jeho vzhled, původně považovaný za nemrznoucí led. Nemusíte se ale obávat, že by i u vás doma působil chladně. To v žádném případě – díky svým hranám rozehraje obdivuhodnou světelnou hru a místnost neuvěřitelně prozáří.
Rozhodně si ale moderní křišťálové lustry nepředstavujte tak velkolepě, jak vypadali jejich předchůdci. I tady se promítly trendy minimalismu a strohých tvarů. Existují také varianty designových svítidel a lamp, jež budou chloubou každého interiéru – moderního i starobylého.

Fotolia_43248030_XS 

Renovace křišťálového lustru

Nepleťte si běžné čištění s renovací. Zatímco křišťálové ověsy vyčistí každý s kapkou trpělivosti. Renovace však znamená doplnění chybějících komponentů, nahrazení poškozených, obnova povrchové úpravy nebo ketlování jednotlivých ověsů a to už přenechte odborníkům. To samé se týká i oprav elektroinstalace (v případě přítomnosti žárovek na lustru).

TIP na čištění ověsů: pro perfektní vyčištění ověsů si s vodou se saponátem nevystačíte. K dokonalosti pomůže ultrazvuková lázeň, ideální pro čištění drobných skleněných, porcelánových či ocelových částí s členitým povrchem. Mezi čištěným předmětem a lázní dochází ke změně teploty lázně – díky tomu se nečistoty odlepují a mezi ně a předmět se dostává čistící medium. Dochází k tzv. kavitaci, po níž jsou i ty nejmenší záhyby bez známky nečistoty.

Křišťálový lustr je vlastně takovým šperkem v interiéru a klenotem, který nelze přehlédnout. Věnujte mu tedy i odpovídající péči, aby měly co obdivovat i další generace.

publikováno: 26. 3. 2013
přečteno: 1588×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Zdeněk Kleprlík
9. 4. 2013

Jak vybrat křišťálový lustr do obýváku

Obývák není jen místo pro relaxaci, rodinné setkání, ale také místo kam vodíte své návštěvy a hosty. Pokud chcete na ně udělat dojem, ideálním prostředkem je krásný křišťálový lustr, který učiní prostor více pohostinným. Jiskřivé třpytivé světlo odražené z křišťálových ověsů podtrhuje celkovou vizuální přitažlivost dalších součástí interiéru obýváku.

V současnosti se vyrábí křišťálové lustry v nepřeberném množství velikostí, tvarů a stylů.
Dnes není problém vybrat si ideální křišťálový lustr do každého interiéru obývacího pokoje.

Několik faktorů, které mohou hrát roli při výběru lustru:

Velikost pokoje
Křišťálové lustry se často liší svou velikostí a tvarem, proto buďte obezřetní při jeho výběru, tak abyste si příliš nezmenšili prostor obývacího pokoje a naopak, aby lustr nebyl příliš malý a zůstal tak bez povšimnutí pro běžného návštěvníka obývacího pokoje.
Častější případ je, že si lidé pořídí křišťálový lustr příliš malý a zjistí to až při instalaci. Pokud máte obývací pokoj s otevřeným prostorem je lepší volba pořídit si dva menší křišťálové lustry a doplnit je o stylově stejné nástěnná svítidla, případně i o stojací lampy, které společně lépe prosvětlí celý prostor obývacího pokoje.
Výška zavěšení lustru
Ujistěte se, že lustr není zavěšen příliš vysoko. Pokud se tak stane, lustr vypadá utopeně v prostoru stropu a ztrácí se tak celý reprezentativní efekt. Ideální je, pokud lze lustr zavěsit do takové výšky, kdy se stojící postava dívá na lustr pod úhlem 45° od úrovně očí. Z tohoto úhlu křišťálový lustr vypadá nejlépe a nejbohatěji.
Výška lustru může být i mnohem nižší v případě zavěšení např. nad jídelním stolem, kde se lidé na lustr dívají z pozice vsedě a kde lustr nemůže vadit při průchodu místností.
Jistou roli může sehrát i celkový rozměr pokoje, kdy je potřeba udržet vyvážený vzhled prostoru. Většinou se uvádí pro zavěšení lustru 20-30% šířky pokoje.

Množství světla, které lustr poskytne
Obecně platí, že menší lustry se dodávají s šedesáti wattovými žárovkami, větší lustry se vybavují 40W žárovkami (klasická čirá „miňonka“). Velmi dobrá volba je použít stmívač, který umožní naladit intenzitu světla, která vyhovuje všem vašim potřebám.

Styl a personalizace prostoru
Pokud se rozhodnete umístit křišťálový lustr do obývacího pokoje, důležité je, aby byl vzhled lustru sladěn především s nábytkem a dosáhlo se tak maximálního zkrášlení prostoru, architektonického stylu místnosti, případně i jistého doteku sofistikovanosti.
Pokud máte v prostoru hodně přírodního dřeva, ideální je zvolit zlaté (mosazné) provedení lustrů. Pokud máte moderně zařízený interiér s převahou bílé, modré apod., dobré je zvolit
stříbrné (niklované) provedení křišťálových lustrů.
Důvěřujte svému vkusu a instinktu, sami nejlépe víte, v čem se budete cítit nejlépe.

Křišťálový lustr je ideální volbou svítidla do obývacího pokoje, neboť kromě dostatku světla přináší do prostoru i jistý šarm a drama. Dobře zvolený lustr dokáže jedinečným způsobem personalizovat celý prostor. Krásný křišťálový lustr se většinou stane jeho ústředním bodem a dokáže jedinečným způsobem vypovědět o vytříbeném vkusu svého majitele.

*** (Pozn. red.: Tento příspěvek porušoval Pravidla diskuze portálu CHYTRÉ BYDLENÍ, a proto byl redakčně upraven)

Veronika
18. 2. 2016

Křišťálové lusty jsou krásné, máme takový jednoduchý , abych se vyhla složitému čištění.

Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...