G+

 

 

Kliky ke dveřím mohou být i ozdobou


Kliky ke dveřím mohou být i ozdobou

I když pozornost poutají především dveře jako takové, i klika, která se stará o jejich bezproblémové užívání, se může svým vzhledem na výsledném stylu výrazně podílet. Designové kliky ke dveřím, které jsou v dnešní době k dostání, mohou být velice neobvyklé. Na druhé straně však existují i typy zcela obyčejné, které plní pouze svou funkci. Jaké tedy mohou být kliky ke dveřím?

Kliky ke dveřím, tudíž i celé kování, mohou být vyrobeny z různých materiálů, aby bylo možné užívat je nejen podle potřeb plynoucích z estetických nároků, ale také podle toho, zda jsou určeny pro dveře v interiéru nebo exteriéru, kde na kování působí různé okolní vlivy.

Kliky ke dveřím – různé materiály i tvary

Kliky ke dveřím jsou k dostání především z plastu, oceli nebo hliníku. Výjimkou však nejsou ani o trochu méně typická řešení, například ze skla, dřeva nebo kované, případně kombinované. Poslední zmiňovaný typ je k vidění spíše na starších a historických stavbách. Plastové kliky ke dveřím mohou být různě barevné a originální, ocel a hliník plní přísné nároky moderního minimalistického stylu. Co se týče tvaru, tak ani v tomto ohledu nechybí nápadité kousky. Kliky ke dveřím tak mohou být různě ohýbané, kroucené a jinak tvarované, čímž je porušena jejich přirozená a klasická linie. Ať už se jedná o lesklý, nebo matný typ, v otázce designu jsou v dnešní době kliky ke dveřím neopomíjeným prvkem, jak tomu bylo dříve.

Jak na výběr kliky ke dveřím?

Málokdo při výběru kliky ke dveřím přemýšlí nad tím, jak bude u daných dveří takový typ vypadat. Pravdou však je, že kritéria moderního bydlení udávají, aby vybrané kování korespondovalo s celkovým stylem dveří i okolí. Neméně důležitá je samozřejmě funkčnost a rozlišení podle toho, jak jsou místa, potažmo tedy dveře, využívána. Základní dělení však spočívá v typu kování, k němuž klika patří. To tak může být štítové, kdy je klika a otvor pro zámek jedním celkem, rozetové, u něhož je klika a otvor pro zámek na rozdělených částech, a speciální bezpečností, kdy je kování vybaveno systémem prvků, jež slouží k lepší odolnosti zámku. V otázce konkrétních parametrů je pak potřeba brát v potaz především rozteč, což je údaj, který popisuje vzdálenost mezi osou kliky a osou otáčení klíče.

Neobvyklý nápad – samočisticí kliky ke dveřím

Dle výzkumů a praktických zkušeností patří povrch kliky ke dveřím k nejšpinavějším plochám vůbec. Čím je vytíženější, tím míra usazených bakterií stoupá. Není divu, že se objevují nápady, které chtějí tento nežádoucí efekt omezit či úplně odstranit. Tak vznikl i nápad na samočisticí kliku, která by se každé dvě hodiny UV zářením bakterií zbavila.

Kliky ke dveřím jsou poněkud podceňovanou součástí obydlí, i když by se bez nich víceméně neobešlo. Pokud budete i vy myslet na to, že klika může být pomyslnou třešničkou na dortu nastoleného vzhledu interiéru nebo exteriéru, stane se prvkem, který bude patřit k nápaditým dominantám prostoru.

 

publikováno: 7. 2. 2012
přečteno: 1915×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Petulka
28. 9. 2014

tak ešte jsem neslišela o samočistíci klike zajímavé ale nevím nevím.mne se moc líbi moderní kliky - ruzne tvary, materialy, ritiny.nejvíce se mi líbi kliky takove jak na hradech ale dat to do bytu a zladit to je umenie si myslim.

Petulka
1. 10. 2014

neco takoveho ale malokde to už vidiet a dostat

Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...