G+

 

 

Kalové čerpadlo pomůže odčerpat vodu z bazénu i zatopeného sklepa


5545916143_f0636028b1

Vydatný déšť může být po delším období sucha vítanou změnou, na druhé straně však často způsobí i spoustu problémů, kdy se voda dostává do míst, kde pak napáchá škody. V takové situaci je příhodné disponovat vybavením, které takové následky dokáže poměrně rychle zlikvidovat. Mezi takové se řadí i kalové čerpadlo. Kde všude nachází využití a podle čeho ho vybírat?

Kalové čerpadlo je primárně určeno k odčerpávání špinavé vody. Hodí se tedy především ve chvílích, kdy je nutno poradit si s vodou, co je znečištěna například bahnem. Speciální typ je pak určen třeba i pro septiky, kdy se ve vodě nachází menší i větší částečky, co by běžné čerpadlo ucpaly a zničily. Při výběru je proto nutné zohlednit především to, k čemu chcete kalové čerpadlo využívat.

Kde všude kalové čerpadlo využijete?

Jak už bylo napsáno, kalové čerpadlo slouží k čerpání znečištěné vody. Standardně je vybaveno mřížkou, která brání tomu, aby se přečerpávaly velké kusy nečistot. V případě speciálního čerpadla pro septiky má navíc systém nožů, co umí nečistoty rozmělnit. Některé typy také dokážou vířit obsah uvnitř čerpadla, aby nedošlo k usazování nečistot, což by stroj poničilo.

Obecně přijde toto zařízení vhod nejen při odčerpávání vody ze zaplaveného sklepa či místností v domě, ale také při výměně vody v bazénu a zahradním jezírku. Zmíněno bylo už vybírání septiku a jímek. Dále se kalové čerpadlo uplatní i při čerpání vody ze studně nebo nádoby, do níž zachytáváte dešťovou vodu. (Víte, že dešťovou vodu využijete i při praní? Čtěte ZDE.)

3428351759_23631b4c9f

Tipy pro výběr kalového čerpadla

Z výše uvedeného jasně vyplývá hlavní faktor správného výběru kalového čerpadla. Tím je voda, kterou jím budete čerpat, resp. míra jejího znečištění. Něco jiného je přečerpávat vodu z bazénu a něco jiného ze sklepa, kam se společně s vodou dostalo bahno, větve a další nečistoty. Dalšími důležitými parametry jsou pak zejména:

  • průtok čerpadla – množství vody, co čerpadlo dokáže přečerpat za konkrétní čas
  • celková výška – jaký výškový rozdíl mezi hladinou a výstupem bude muset čerpadlo překonávat (čím větší, tím je nutný výkonnější motor, kalová čerpadla mají obecně menší dopravní výšku, tedy menší tlak na výtoku)
  • konstrukce čerpadla – při občasném užívání vystačí plastový typ, pro ostatní případy se pak vyplatí investovat do nerezového, budete-li čerpadlo přemisťovat, dbejte i na jeho váhu

Kalové čerpadlo je doporučováno pro majitele chat a chalup, kde není zavedena voda a je třeba ji brát ze studně. Vzhledem k všestrannosti využití, jakou dovolují jednotlivé vlastnosti zařízení, se však jeví zejména jako velký pomocník, co ulehčí mnohé práce kolem domu, a to v rámci rutiny i výjimečných situacích.

 

publikováno: 16. 7. 2012
přečteno: 1332×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...