G+

 

 

Je čas na důležité prořezávání stromů – jak na to?


4693283519_2971d5e8c0

Ve chvíli, kdy zimní období skončí a plně ho nahradí jaro, je nutné zahájit péči o zahradu. K základním úkonům se řadí mimo jiné i prořezávání stromů. Ne každý má však jasno v tom, kdy a jak ho provádět. Prořezávání stromů je důležité, avšak neexistuje univerzální návod, kterým byste se mohli řídit. Způsoby a postupy se odvíjí nejen od odrůdy, ale také od stáří daného stromu nebo prostředí, ve kterém se nachází. U některých je proto nutné zasahovat do růstu větví více, u jiných se přílišná prořezávka nehodí a je spíše kontraproduktivní.

Ovocné stromy je vhodné prořezávat hned zjara (únor, březen), opadavé pak v polovině léta (červenec, srpen). I tak ale příhodnou dobu nelze určit konkrétně, jak již bylo napsáno, požadavky jednotlivých druhů stromů se liší, některé se prořezávají i dvakrát za rok. Na tenké a malé větve budou stačit zahradní nůžky, u silnějších větví využijete pilku na dřevo s jemnými zoubky. Nechce-li se vám šplhat až do koruny, pak jsou na trhu k dostání i nůžky s teleskopickou rukojetí, díky které se ze země pohodlně dostanete i k větvím položeným výše.

Základní tipy pro prořezávání stromů

Prořezávání umožní bezproblémové pronikání vzduchu a světla do koruny stromu, což jsou jedny z nezbytných podmínek, aby rostliny prospívaly. Každý zkušený zahrádkář ví, v jakém stavu který strom je a jakou péči potřebuje. Tato znalost nejlépe napoví, jaké řezy provádět a čemu věnovat pozornost. Na jaře je nutné odhadnout chvíli vegetačního klidu a nesmí již panovat mrazy, které by vzniklé rány následně poškodily.

Řezy by neměly vytvářet rány v průměru větší jak 5 až 7 cm. Čím větší jsou, tím větší je riziko, že se do stromu dostanou výtrusy hub a původci chorob. Optimálně se doporučuje, aby rány byly velké zhruba 3 až 4 cm. Nezapomeňte také na vhodné ošetření každé vzniklé rány, co urychlí hojení a případně ochrání strom před napadením nežádoucími škůdci. 

21511959_60922aaa22

Silné větve se nedoporučuje řezat naráz a v jednom tahu, hrozí tak odlomení a rozštěpení. Doporučovaným postupem je prvotní naříznutí zespoda, poté o něco hlubší z protějšího směru. Tak větev přirozeně odpadne, aniž by strhla kus okolní kůry. U menších větví můžete tento způsob opakovat, pokud si vystačíte se zahradnickými nůžkami, mějte pevnou ruku, abyste nezpůsobili rozštěp nebo nežádoucí nalomení.

Větve by měly růst po celém objemu koruny, ne jen nad sebou

Smyslem prořezávání je také upravovat tvar koruny stromu. Hlavní větve by proto měly v ideálním případě vyplňovat střídavě celý objem koruny a nerůst pouze v linii nad sebou. Pamatujete na to při každém prořezu. U ovocných stromů by hlavní větve měly růst ve vodorovné poloze, aby lépe nasazovaly plody. Toho lze především u mladých stromků dosáhnout přichycením zátěže.

Kdy prořezávání stromů provádět?

Pro lepší představu, kdy nejlépe byste měli prořez ovocných stromů realizovat, poslouží následující tabulka. Opět je nutné zmínit, že tato obecná doporučení nelze aplikovat vždy.

4514885280_08f96cc195

Strom

Vhodné měsíce

Jabloň

únor, březen

srpen

Hrušeň

únor, březen

srpen

Švestka

únor, březen

červenec

Broskev

březen

červenec, srpen

Třešeň

červenec, srpen

 

Prořezávání stromů je činnost, která bezpodmínečně patří k základní péči o zahradu. A to nejen o takovou, na které účelně pěstujete ovoce. I ostatní rostliny potřebují každoroční prořez, díky kterému zesílí. Nezapomeňte si také přečíst tipy pro okrasnou zahradu, článek o ní najdete ZDE.

 

publikováno: 23. 3. 2012
přečteno: 2543×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...