G+

 

 

Jaké výhody a nevýhody skýtá bydlení v řadovém domě?


7223333406_8620ae54c9

Chystáte se pořídit vlastní dům v řadové zástavbě? Pak vám tento článek pomůže připravit se dopředu na možná úskalí, která jsou s tímto způsobem bydlení spojena, ale také uvědomit si výhody pro řadový dům typické.

Konečnou spokojenost s rozhodnutím ovlivňují především sousedé, s nimiž budete vymezený prostor sdílet. Budou-li neohleduplní, pak se představa o idylickém bydlení v domě velice rychle rozplyne. I proto je vhodné trochu dopředu zapátrat a něco o budoucích sousedech zjistit. Není to tak těžké a pro klid naprosto nezbytné. Mimo sousedských vztahů, které lze zařadit do výhod a nevýhod, však existují i jiné faktory, co se přímo podílí na tom, jaké zázemí řadový dům poskytuje. Jaké to jsou?

Řadový dům a jeho výhody

Jednou z nejvýraznějších předností řadového domu je jeho cena i další provozní náklady. Zpravidla zabírá menší plochu než samostatně stojící varianta, navíc jedna či dvě stěny slouží pro dva domy, a tak se při výstavbě nespotřebuje tolik materiálu. Je tedy naprosto logické, že pořizovací cena bývá nižší. Vzhledem k tomu, že jsou domy v jedné linii, slouží si navzájem jako izolace. Teplo z jedné domácnosti neuniká pryč, ale do okolních prostor. Celkově se tak snižují náklady na vytápění, protože se jednotlivé domy zahřívají navzájem. Unikající teplo je tak z jedné nebo dvou stran využito. Minimální tepelné ztráty doplňuje také menší náročnost údržby pláště (například při renovaci fasády není třeba postarat se o všechny stěny, ale třeba jen o tu průčelní). V neposlední řadě se řadový dům snadněji napojuje do inženýrských sítí, což znamená taktéž úsporu financí. Jak už bylo připomenuto, dům v řadové zástavbě nezabírá tolik místa, a tak je šetrnějším řešením z hlediska životního prostředí, kdy není vyžadováno zasáhnout do krajiny tolik, jako v případě samostatné budovy.

1498875801_9f95895a99

Řadový dům a jeho nevýhody

Bydlení v řadovém domě je však spojeno i s jistými nevýhodami, pokud se na ně dopředu připravíte, nebude dopad možných úskalí příliš znatelný. Na řádcích výše bylo vzpomenuto, že jednou z největších překážek spokojeného bydlení v takovémto domě, mohou být sousedé. Nejedná se pouze o fakt, že s nimi, jako v běžném panelákovém bytě, sdílíte stěny, a tak se případný hluk velice jednoduše přenáší, ale také o to, že náleží-li k domu zahrada, pak navazuje jedna na druhou. Je tak poměrně obtížné mít venku soukromí. Stejně jako vy budete vidět, co kdo na vedlejších zahradách dělá, tak i sousedé budou vědět o každém vašem kroku. Pokud však máte rádi společnost a navážete s lidmi okolo přátelské vztahy, pak se z této nevýhody může stát jasná výhoda. Jelikož je stavba řešena v řadové zástavbě, ovlivňuje to i vnitřní uspořádání, protože přirozené světlo do domu proniká pouze ze dvou stran (u rohové varianty ze tří). Nebudete tak moci rozhodnout například o umístění schodiště a dalších prvků.

6808674373_b1b0990633

Spokojené bydlení v řadovém domě je výsledkem mnoha kompromisů, pokud se budete s předstihem zajímat o vše, co s vaší novou domácnosti souvisí, pak případné komplikace zvládnete překonat snadno a rychle.

 

publikováno: 18. 6. 2012
přečteno: 1995×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...