G+

 

 

Jak vymalovat kuchyň?


Kuchyň většinou patří do toho, co označujeme

Kuchyň je jednou z nejdůležitějších místností v celém bytě, a tak je zřejmé, že požadavky na její vzhled jsou v mnohých domácnostech opravdu vysoké. O tom, jak se v ní budete cítit, tak rozhoduje nejen praktické a funkční vybavení, ale také barvy, které v ní využijete. V tomto článku se proto dozvíte, jak vymalovat kuchyň, aby chvíle v ní trávené byly co nejpříjemnější.

Při výmalbě této místnosti byste se měli řídit psychologií barev, která udává, jaké mají jednotlivé barvy účinky na lidskou psychiku. Více se o ní můžete dočíst ZDE. Mimo to se také můžete nechat inspirovat uměním Feng Shui, které vám pomůže s celkovým zařízením kuchyně. Tu můžete stylizovat i do hřejivé rustikální podoby, jak jsme již psali v článku „Harmonické prostředí rustikální kuchyně utváří přírodní materiály a teplé barvy“. Konkrétní rady, jak vymalovat kuchyň, a to i s přihlédnutím na trendy v moderních interiérech, pak naleznete na řádcích níže.

Do kuchyně patří zejména teplé odstíny barev

I když se vám může zdát, že stálice v podobě sterilní bílé barvy nikdy nic nezkazí, věřte, že barevný odstín se vám zalíbí mnohem více. Z barevného spektra se zaměřte spíše na teplé a optimistické odstíny, pokud je součástí vaší kuchyně i jídelna či jídelní kout, vybírejte takové odstíny, u nichž je prokázán pozitivní účinek na trávení a celkové vychutnávání pokrmů, například zelená. Konkrétní tón vybrané barvy volte s ohledem na vybavení. Je-li výrazné, nesmí ho malba přebíjet svou sytostí, jestliže je to naopak, tedy že máte spíše nenápadný a světlý nábytek, můžete volit sytější tóny.  A jaké barvy jsou tedy pro kuchyň doporučovány?

  • oranžová
  • žlutá
  • červená (spíše do větších kuchyní)
  • zelená
  • modrá (pouze světlá)

jakvymalovatkuchyn2

Jak vymalovat kuchyň dle nejnovějších trendů?

Chcete-li se vymanit z nudného stereotypu, kterým rozhodně je stejné vymalování všech čtyř stěn místnosti, vyzkoušejte efekt střídání různých tónů jedné barvy či kontrastní kombinaci s bílou. V praxi může výsledek vypadat tak, že dvě stěny vedle sebe budou vymalovány sytě oranžovou a dvě protilehlé pak pastelovou jemnější oranžovou. Variantu s bílou můžete realizovat tak, že bíle vymalujete jednu stěnu a zbylé tři zvolenou barvou.

vymalovat kuchyn3

Barvy, kterým se v kuchyni raději vyhněte

Mimo barev, které se v kuchyni osvědčí, se ovšem najdou i takové, které by byly pěkné na pohled, ale po nějaké době byste mohli přijít na to, že vám v místnosti není příjemně. Proto na fialovou, tmavě hnědou nebo šedou a černou raději zapomeňte.

Rozhodnete-li se vymalovat kuchyň, vždy pamatujte na důležitou zásadu, že v případě malých místností nakládejte opatrně se sytými a výraznými odstíny, které by už tak stísněný prostor mohly ještě více v tomto ohledu znehodnotit. Za univerzální kuchyňskou barvu se považuje žlutá, která je pozitivní a prakticky se hodí téměř ke všemu.

publikováno: 24. 5. 2012
přečteno: 18122×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Ludmila Hanzelínová
23. 11. 2013

Jakou barvou vymalovat kuchyn,když linka je červená tmavě hnědá?

Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...