G+

 

 

Jak ohřát vodu v bazénu: solární panely nahrazují tepelná čerpadla


Nemusíte čekat, až vodu v bazénu vyhřeje slunce. Teplé počasí začalo lákat do vody dříve, než se voda stačila vůbec alespoň trochu prohřát, a tak je jasné, že jí bude potřeba trochu pomoci. Pro takové situace existují řešení z řad levných, ale také taková

Nemusíte čekat, až vodu v bazénu vyhřeje slunce. Teplé počasí začalo lákat do vody dříve, než se voda v bazénu stačila vůbec alespoň trochu prohřát, a tak je jasné, že jí bude potřeba trochu pomoci. Pro takové situace existují řešení z řad levných, ale také taková za jejichž rychlost a spolehlivost si musíte připlatit. Pro ohřev vody v bazénu se totiž využívají buď solární možnosti nebo klasický ohřev s pomocí čerpadla.

 

Ohřev vody v bazénu se nevyužívá jen pro dřívější začátek koupací sezony nebo pro její prodloužení až do podzimu. Tuto možnost oceníte i v létě, kdy se po chladnějším týdnu udělá znovu hezky, avšak voda v bazénu ne a ne dosáhnout příjemné teploty.

Možnost první: solární ohřev vody v bazénu

V obchodech, kde se prodávají bazény, se mezi příslušenstvím nachází právě i solární panely určené pro ohřev vody v bazénu, které využijí sílu slunečních paprsků pro váš komfort. Panely se dají využít pro nadzemní i zapuštěné bazény. Stěžejním bodem je spíše jejich objem. U nadzemních (i gumových) bazénu bývá možství vody nižší, proto není třeba velkého systému.

Solární panely lze zabudovat na stálo a pevně je spojit se zemí, není to ale tak dlouho, co se na trhu objevila novinka v podobě přenosného solárního panelu.

  • solární panely se na jaře snadno složí a na podzim zase demontují
  • skladovat je lze téměř kdekoliv v suchu
  • dají se napojit na automatickou regulaci teploty vody
  • umísťují se na střechu domu, zahradního domku, na plot s vhodnou orientací nebo jen vedle bazénu

Kromě solárních panelů, ale existují i další možnosti ohřevu vody v bazénu: plachty nebo pyramida.

Kolik to stojí? Oba způsoby jsou ekologické a je díky nim možné prodloužit koupací sezonu až na více, jak sedm měsíců. Tepelné čerpadlo se dá pořídit už od 13 000,-, solární panely (dle velikosti) asi od 6000,-.

 Uvedené dva způsoby vytápění bazénu patří mezi ty nejlevnější. Existují i další varianty (průtokový ohřívač, tepelné výměníky...), jenže ty už jsou mnohem nákladnější. Jak solární panely, tak tepelné čerpadlo se dá koupit až dodatečně a investicí budou hl

Možnost druhá: tepelné čerpadlo pro ohřev vody v bazénu

Vodu ohřívanou bez ohledu na intenzitu slunečního svitu zajistí tepelné čerpadlo, které dokáže čerpat energii pro ohřev vody v bazénu ze svého okolí. Už od teplot kolem 15°C je schopno ohřát vodu v bazénu, aby se v ní dalo koupat.

Jak to funguje? Tepelné čerpadlo získává energii pomocí komprese a expanze teplonosného plynu, který promění v teplo. Přes výměník se pak přenáší do vody. Velké procento energie se tak získává zcela zdarma.

  • tepelné čerpadlo se dá používat třeba i v kombinaci s plynovým kotlem, který vytápí dům
  • až 80% energie je do bazénu distribuováno zdarma = levný provoz
  • funguje za každého počasí
  • ohřev vody v bazénu probíhá jen tehdy, když je opravdu potřeba

Uvedené dva způsoby ohřevu vody v bazénu patří mezi ty nejlevnější. Existují i další varianty (průtokový ohřívač, tepelné výměníky...), jenže ty už jsou mnohem nákladnější. Jak solární panely, tak tepelné čerpadlo se dá koupit až dodatečně a investicí budou hlavně pořizovací náklady. V průběhu let se však stoprocentně vrátí.
Důležité je vědět alespoň orientačně, jaké množství vody bude potřeba ohřát – s výběrem už pak poradí odborní prodavači.

publikováno: 21. 5. 2014
přečteno: 1374×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Petulka
24. 9. 2014

príde čas ked pomali všetci bud mat solarne panely ja by som to tiez na domečku chcela mat

Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...