G+

 

 

Jak funguje podlahový konvektor?


konvektor

Vytápění domu a bytu můžete řešit různými způsoby, pokud však nechcete, aby vám do interiéru zasahovalo otopné těleso, nabízí si vedle klasického podlahového topení také konvektor. Ten si poradí i se studenými proudy v okolí balkonových dveří nebo francouzských oken. Co všechno umí a na jakém principu funguje?

Podlahový konvektor je zcela právem srovnáván s klasickým podlahovým topením. O tom si můžete přečíst vše podstatné ZDE. Společnou však mají víceméně jen základní instalaci a umístění. Konvektor totiž teplý vzduch předává do prostoru aktivně. Tak utváří pomyslnou clonu po celé délce zařízení, která brání pronikání chladu do místností. Je-li konvektorový systém vybaven i funkcí ochlazování, pak může v létě nahradit i tolik diskutovanou klimatizaci.

Základní části konvektoru

Podlahový konvektor se obvykle skládá z následujících částí:

  • žlábku v podlaze (v podobě nerezové nádoby na topný systém)
  • tepelného výměníku
  • ventilátoru (může, nemusí být)

Někteří výrobci nabízí možnost výroby žlabů na míru, a tak se lze setkat mimo klasických obdélníkových variant i s obloukovými tvary a originálně řešeným propojením. Podlahový konvektor oproti běžnému radiátoru či kamnům nepředává teplo sáláním. V podlaze je zabudovaný tzv. topný registr, do kterého přitéká teplá voda. Důležitou součástí tohoto registru je měděná trubka s hliníkovými lamelami. Nejsvrchnější část celého konvektoru je z estetických, funkčních a bezpečnostních důvodů tvořena mřížkou, která je opatřena nášlapnou vrstvou.

podlahový_konvektor2

Hlavním principem jeho práce je konvekce

Jak to tedy funguje? Jednoduše. Do tepelného výměníku se dostává chladný vzduch z okolí, ohřeje se v něm a vystoupá zpět nahoru (tedy posléze do místnosti). Tento typ je označován jako přirozená konvekce. Aby byl teplý vzduch předáván interiéru rychle a efektivně, může se do konstrukce přidat i ventilátor (s motorem o napětí 12V), v takovém případě se hovoří o vynucené konvekci.

Podlahový konvektor jako primární a doplňkový zdroj tepla

Jestliže se vám tato alternativa vytápění, kdy otopné těleso nepřekáží na obytné ploše, zalíbila, vězte, že konvektor využijete dvojím způsobem. Buď je jako hlavní topení a jedná se tedy o teplovodní typ, nebo naopak jím můžete jen občasně přitápět, pak se pořizuje typ teplovzdušný. V takovém případě se vlastně jedná o elektrický přímotop.

Udržet si doma v zimě teplo, to je základní parametr spokojené domácnosti bez ohledu na počasí. Možnosti, jak vytápět, jsou vcelku široké, a tak si každý může nalézt takovou, co mu bude skutečně vyhovovat. U podlahového konvektoru budete mít jistotu efektivního a levného topení, nutno podotknout, že na druhé straně je třeba počítat s vyšší počáteční investicí.

 

publikováno: 27. 11. 2012
přečteno: 2192×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Saša
18. 7. 2014

Podlahové konvektory jsou lepší s vynucenou konvekcí. Ventilátor není hlučný a dochází k rychlé výměně studeného vzduchu za teplý. Je super ho mít před prosklenou stěnou nebo v zimní zahradě. Doma je nemám, ale ve firmě, kde pracuji, ano. Při spuštění topení je v místnosti do 10 min krásně teplo. Dá se rychle regulovat na různé teploty, stačí mít programovatelný termostat.

Jaroslav
20. 5. 2015

Souhlasím se Sašou, konvektory jen s ventilátorem. Máme prvním rokem podlahové konvektory s ventilátorem a jsme s nimi velice spokojeni. Ventilátory nejsou skoro slyšet, místnosti se rychle ohřívají a konvektory s hliníkovou bronzovou krycí mřížkou dokonale splývají s laminátovou podlahou.

Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...