G+

 

 

Italský styl bydlení: široký pojem zastřešuje luxus


Italský styl bydlení

O jihoevropských národech převládá stereotyp nepořádnosti nebo lenosti. Přesto byl Apeninský poloostrov místem zrodu a vývoje několika důležitých uměleckých směrů. Zrodila se zde renesance či baroko, poté platila italská města za mekku módy a ani v současnosti nelze opomíjet jihoevropský vliv na design. Italský styl bydlení není pro každého, inspirovat se v něm ale mohou všichni.

 

K Italskému životnímu stylu každoročně přičichne mnoho Čechů, kteří na jih Evropy míří v létě za mořem a v zimě za sněhovými radovánkami. V těchto podmínkách ale ne vždy narazíte na typický italský styl. Pravý Italský život se totiž odehrává jinde.

Jižanské podmínky pro život

Podmínky na jihu Evropy předurčuje klima a poloha na poloostrově blízko tropům. Po dlouhá léta se Itálie rozděluje na bohaté průmyslové oblasti na severu a chudší zemědělské na jihu. Není proto náhoda, že právě sever je zaslíbený stylu. Florencie, Benátky nebo Miláno leží blíže k hranicím Rakouska a Švýcarska a patří mezi evropská města módy a stylu.
Podmínky na Apeninském poloostrově jsou opravdu různorodé: letní parna na pláži u moře, túry do chladnějších kopců nebo v zimě lyžovačky na perfektních sjezdovkách. 

Co ovlivňuje italský styl bydleníItalský styl bydlení

  • Bohatší sever je hlubokou studnicí inspirace, navíc je ovlivněn sousedními státy: Rakouskem, Francií a Švýcarskem.
  • Ovlivněno je to i mírnějším klimatem, jih je velmi horký - zasahuje až do subtropů.
  • Životní styl formovalo nejen moře, ale i vysoké hory v Italských Alpách a jejich specifika.
  • Italské domy a byty mohou být laděny tradičně a konzervativně nebo naopak moderně, stylově a s důrazem na design – a přesně takto by se dal definovat italský styl bydlení.

V minulých stoletích znamenal italský styl významné umělecké slohy, které ovlivňovaly všechny sféry života. Nejviditelnější byla samozřejmě architektura, měnil se ale také třeba nábytek, styl oblékání a zájmy.
I v současných motivech najdete bohaté zdobení a výrazné tvary.

Myšlenkové proudy v jednotlivých epochách lidstva navazovaly na sebe třeba jako protiklad nebo inovace. V Itálii jsou kořeny dvou takových významných směrů, jež se výrazně odrazily v architektuře: renesance a baroka.

Co si představit pod pojmem „italský design"

Itálie je považována za zemi kulturním památkám a architektuře zaslíbenou. Zřetelná inspirace v tradičním umění ladí se současnými materiály i moderními tvary. V italském designu zapomeňte na šedý průměr a jednotvárnou nudu.
Tady by se dala hledat odpověď na otázku, proč jsou italské interiéry tak zajímavé. Jednou z možností je způsob zařizování.
Při shánění nového nábytku nevedou první kroky do prodejen s plnými regály, ale k návrhářům a truhlářům. Originální kusy nábytku, za nimiž stojí poctivá práce, totiž získají jen tam. Ve výsledku vše ladí a vytváří pověstný Italský styl.

Italský styl bydlení v moderním hávu

V Itálii je možno hledat inspiraci pro honosné i praktické interiéry. K italskému stylu neodmyslitelně patří nádech luxusu. Na první pohled je protipólem jednoduchého a strrohého skandinávského stylu. Najdete zde více detailů a ozdobných prvků, které společně mohou vyznít extravagantně.
Do moderních interriérů už by si mnozí ani nedokázali představit ozdobné kusy nábytku a honosné matriály. V současnosti se Itálie projevuje spíše v netypických tvarech a malých detailech, jako jsou kupříkladu výrazné opěrky u křesel.

Italský styl bydlení

Moderní italský nábytek má čistší linie, přesto nechybí zajímavé prvky. Zachovává si masivnost a sví místo tak najde hlavně v prostorných pokojích. Sluší mu doplňky ve stejném stylu i luxusní textilie na doplňcích nebo honosné rámy u obrazů, které k italskému stylu neodmyslitelně patří.

Italský styl bydlení je i luxus

Kůže jako symbol luxusu v kombinaci s kvalitním zpracováním a jedinečným nadčasovým vzhledem.
Pokud jste se rozhodli investovat do vybavení pokoje, pak by kvalitní pohovka měla být základ. V italském stylu se pak nesou kožené sedačky, které jsou masivní, vyrobené z vhodných materiálů a neopotřebují se ani častou zátěží.
Pokud už do masivního nábytku investujete, snadno se může stát rodinným pokladem. Jak vidno v módě, každý trend se totiž po čase vrací (byť třeba v drobné obměně).

Italský styl bydlení by se na první pohled mohl jevit jako jeden velký zmatek. Tak to ale rozhodně není. Jen to k jejich živelnějším povahám prostě sedí...
Zdá se, že architektura nebo design jsou v popisu jeden velký stereotyp. Ale právě to je dělá specifické a zajímavé. Jen tak k nim mohou být přirovnávány nové trendy a jen tak z nich lze čerpat inspiraci. A nevyužít té italské by byla velká škoda.

publikováno: 9. 8. 2015
přečteno: 960×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Jana Buckova
30. 10. 2015

Italský styl mám velice ráda, při rekonstrukci jsem se tím nechala inspirovat. Nedávno jsem si byt obohatila i o ovládání světel a hudby přes telefon. Z hudby jsem nadšená. Je to vlastně pouze malé rádio ve tvaru vypínače. Žádný kýč a skvěle mi to do bytu zapadá i jako doplněk designu.

Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...