G+

 

 

Dřevěná fasáda vypadá jedinečně


dřevěná fasáda 2

Originální fasáda, díky které na první pohled nikdo nerozezná, že se nejedná o dřevostavbu. Dřevěná fasáda se stala znovu trendem, avšak nejen kvůli svému jedinečnému vzhledu. Výborně totiž izoluje, což se v době zvyšování cen energií náramně hodí. Že máte dřevěnou fasádu ale poznáte i přes léto, kdy naopak do domu nepropouští teplo a klimatizace může být zapnuta jen na nižší výkon.
 

Kromě pěkného vzhledu musí dřevěná fasáda splňovat i další kritéria: odolnost proti větru, dešti a dalším klimatickým vlivům nebo mechanickému poškození. Zohlednit přitom musíte nadmořskou výšku, v níž bude fasáda použita, místo a další kritéria včetně účelu, k němuž budova slouží.

Jak vypadá dřevo na fasádu

Nejčastěji používané dřevo má formu palubek, lze ale použít i hranoly nebo jiná prkna. Na druhu příliš nezáleží, lze použít dřeviny různé barvy, struktury, kresby i kvality. Zásadní roli ale hraje profil a formát, protože jiný je potřeba při obkládání vertikální, další zase při horizontálním připevňování. Vlákna mohou mít směr svislý, vodorovný nebo diagonální. Kromě vzhledu se liší i ve způsobu odvodu vody, což může být někdy problém v případě nekvalitně provedeného diagonálního uspořádání. 

  • dávejte pozor na spáry
  • tloušťku dřeva vybírejte minimálně 20 milimetrů
  • vhodnější jsou úzké lamely (70 – 80 milimetrů), silné se hodí do podmínek, kde se během roku často vyskytuje silný vítr (max. 120 - 140 milimetrů)

dřevěná fasáda 

Dřevěná fasáda z borovice i exotických dřevin

Na výběr máte z dřevin vyžadujících  povrchovou úpravu, druhé pak už další úpravy nevyžadují.Ty jsou momentálně žádanější, protože ve své základní podobě jsou velmi odolné a chlubí se dlouhou životností. Do této skupiny patří například sibiřský modřín, červený cedr,  ipe, bangkirai, jatoba, massaranduba, teak a dřeva, jež mají thermo úpravu. Postupem času a vlivem vnějších podmínek po čase dřevo mění vzhled.

Povrchová úprava pak znamená ošetření dřeva oleji, skrze které ale dokáže dýchat a jen zvýrazní přirozený vzhled, jenž se ani po letech nemění. Z levnějších variant se nemusíte obávat využít  českou klasiku: borovici a smrk.
Dřevěná fasáda má velkou výhodu v tom, že je provětrávaná. Její životnost záleží na mnoha ohledech: na správné instalaci, kdy je potřeba pohlídat vhodnou vlhkost, dále pak na přirozené vlhkosti, schopnosti odolávat škůdcům a dřevokazným houbám, záleží i na montáži a kvalitě spojovacích prvků. 

V procesu přípravy je ale potřeba počítat i s protipožárním opatřením. Nejúčinnějším řešením je používání úzkých profilů s nízkou hustotou. To je však v rozporu s trvanlivostí a funkčností fasády, takže ve spolupráci s odborníky je třeba najít vhodný kompromis.

publikováno: 5. 1. 2013
přečteno: 1036×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...