G+

 

 

Domácí pekárna nemusí sloužit jen pro pečení chleba


Domácí pekárna není nijak zvlášť složité zařízení. S její obsluhou si poradí i méně zkušení pekaři a pekařky.

Není tomu tak dlouho, co byly stránky novin plné zpráv o rozmrazovaných polotovarech, jenž nám hypermarkety (ale nejen ty) servírují jako čerstvě upečené. Populární se i díky tomu staly domácí pekárny, s kterými máte proces přípravy chleba stále pod kontrolou včetně výběru těch nejkvalitnějších surovin. Sliny na domácí chléb se ale budou sbíhat i kvůli tomu, že jeho přípravou provoníte celý byt.

 

Není nad čerstvě upečený chléb. Domácí pekárna ale dokáže mnohem více. Můžete v ní připravovat celou řadu dalších dobrot, jako j třeba těsto na pizzu či marmeláda. Jak už to tak ale bývá, kromě pozitiv existují i negativa a kritika se snesla i na tyto oblíbené domácí pomocníky.

Domácí pekárna není složitá

Domácí pekárna je poměrně jednoduché zařízení – disponuje nádobou s nepřilnavým povrchem, dvěma hnětacími háky a topnou spirálou. Díky tomu se nemusíte bát ani obsluhy, z nabídky totiž vyberete přesně ten program, který je potřeba – podobně jako je tomu u mikrovlnky či pračky. Návody na přípravu pečiva většinou už najdete přiložené, nepřeberné množství je také v online kuchařkách, kde nechybí ani rady a užitečné tipy. Postupem času ale sami přijdete na to, jak na přípravu toho nejlepšího bochníku.

Jak vybrat domácí pekárnu

  • podle velikosti: potřebujete nakrmit jen malou rodinku? Pak vám bude stačit přístroj na výrobu půl kilového chleba. Ty největší pak najednou zvládnou připravit až dvě kila pečiva. Nelekejte se, že u menších najdete jen jeden hnětací hák a u větších dva – na malé množství postačí totiž jen ten jeden. Nenechte se ale oklamat velikostí pekárny, vždy kontrolujte objem nádoby!
  • podle programů: pekárna neslouží jen pro pečení chleba. Ačkoliv většina programů je právě k tomuto účelu (příprava chlebu celozrnného, světlého, sladkého, toustového, rychlá příprava…), využít ji můžete například pro přípravu marmelády, těsta na pizzu nebo pro opékání. 
  • frekvence používání: pokud budete pečivo připravovat jen jednou za čas, pravděpodobně se vám nevyplatí investovat do drahých zařízení. Nejlevnější domácí pekárny pořídíte od patnácti stovek, ty nejpropracovanější pak dosahují na cenu až k pěti tisícům.

    Domácí pekárna ale nemusí sloužit pouze pro výrobu domácího chleba. Lze v ní připravovat i celou řadu dalších dobrot.

Proč domácí pekárnu raději nepořizovat?

Často se objevují názory, že připravit chléb kvalitní s nutričně vyváženými hodnotami v domácí pekárně nelze. Při přípravě je podle pekařů stěžením bodem odhad správného poměru kvásku a také teplotní křivka, jenž při pečení kolísá. I když se naučíte pracovat s kváskem, onu teplotní křivku domácí pekárna jednoduše nezvládá. Jiná je potom struktura i vůně, takže výsledek může mít spíše podobu nepovedené buchty. V případě používání kupovaných směsí v pytlíku pak už ztrácí smysl i argumenty ohledně zdravějšího pečiva.

 Pro ty, kdo rádi pečou a připravují domácí pochutiny, je domácí pekárna jistě skvělým pomocníkem. Kvůli velikosti ale aspiruje na jeden z těch spotřebičů, na něž po čase začne sedat prach…

publikováno: 6. 12. 2012
přečteno: 895×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Lucy
28. 5. 2014

Já mám tuhle domácí pekárnu *** a jsem spokojená! Zvládne i bezlepkový chleba, kynuté těsto i bagety. Navíc se dá nastavit i na menší množství těsta.

Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...