Domácí likéry jsou chutné dárky s léčivou silou

Domácí likéry jsou chutné dárky s léčivou silou

Likér sám o sobě není ničím zajímavý. Bezbarvý alkohol, žádná příjemná chuť ani vůně. Až s přidáním dalších ingrediencí se z něj stává alkoholický nápoj, který si můžete čas od času bez výčitek dopřát. Švejk měl kontušovku, vy vyzkoušejte některý z našich tipů. Na návštěvě jimi pohostíte dámy i pány.

Mezi destiláty nejsou divoké chutě zrovna tradiční. Jedinou výjimku tvoří právě likéry, které se dají připravovat z ovoce, koření i bylinek. V domácích podmínkách se zkouší různé kombinace po staletí, zkuste si proto i vy připravit doctivý likér.

Domácí likéry: tradiční a odzkoušené

Dárek může být měkký, voňavý, chutný, ale také může mít grády. Domácí příprava likérů skýtá spoustu možností a kombinaci přísad, které se dají obměňovat a vylepšovat klidně s každou lahví. Chutě se mění podle toho, jak se střádají roční období: léto přeje ovoci, proto jsou ve středu zájmu lehčí ovocné chutě. V zimě zase přichází čas na něco hutnějšího, což je přesně ten okamžik, kdy přijde vhod poctivý krémový likér.

Oba druhy si můžete připravit doma. Na konci procesu pak nemusí být jen pochutnání pro domácí chvilky pohody, ale i zajímavý dárek, s kterým jste si dali práci. Kromě obsahu si můžete vyhrát i s obalem, ale o tom až později.

Likéry jako medicína

Likéry se do Evropy začaly rozšiřovat z arabského světa. Tehdy to ale nebyla pochutina, oceňoval se jejich léčivý účinek. Jako lék se tak užíval v malém množství a uklidňoval žaludek. Často jej na žaludeční obtíže využívali vojáci při taženích skrze Evropu směrem na východ.
Byliny se ale do alkoholu nakládaly všude. Hořká chuť ale nebyla pro každého. Drsní chlapi si s ní poradili, jemným dámám se však likéry sladily medem a ty už se blížily tomu, co známe dnes.

Domácí likéry

V Itálii je to amaretto nebo rosilio s brandy, ve Irsku se whisky míchá se smetenou a vzniká Bailyes, v Mexiku je zase populární Malibu, brazilci pijí cachacu. A v Čechách? Tady máme už léta svou bylinnou Becherovku. Ušlechtilé likéry mají tradici v podávání před i po jídle. Podporují trávení a po vydatném obědě splní rol závěrečné tečky.

Které likéry jsou oblíbené?

  • Kávové likéry: Kahlua, Sheridan's, Allen's Coffee Brandy...
  • Krémové likéry: Advocaat, Baylies, Ponche, Alaš...
  • Likéry do koktejlů: curacao, banánový nebo broskvový likér, limoncello...
  • Ovocné likéry: broskvový, meruňkový, višňoový, třešňový, švestkový, banánový
  • Absinth, luxusní Benedictine, Gin

Pusťte se do toho

Jaký je nejlepší recept na domácí likér? Přeci ten vyzkoušený. Takže jestli vaše skříň skrývá tajemnou složku se starými recepty, pak neváhejte a vyzkoušejte. Pro recepty nemusíte chodit daleko:

Domácí likéry ze slivovice

Tekutý poklad valašských kotárů lze využít jako základ pro ostré ovocné i bylinné likéry. Často se můžete setkat s citrusovou příchutí, kdy se citrony a pomeranče nakládají do slivovice společně s cukerným roztokem (ve 350 ml vody rozpuštěných 500g cukru). Podle chuti se přidává hřebíček nebo vanilkový cukr (či vanilkový lusk). V některých receptech se objevuje i 250ml rumu. To už zůstane na vašem posouzení.

Do slivovice se nakládají plody rakytníku, borůvky nebo oblíbené sušené ovoce. Naprostou delikatesou jsou višně, které se pak využívají v dezertech.

Domácí likéry

Pokud nechcete sladit cukrem, sáhněte po přírodním sladidle. Med tvoří se slivovicí dokonalý životabudící pár.

Griotka

Při přípravě griotky si nejdřív vyberte základ. Používá se vodka nebo tuzemák, kterému výsledek vděčí za lákavou vůni. K výrobě se ale dá použít jakákoliv lihovina z domácí produkce. Díky tomu bude mít griotka punc poctivého výrobku bez dochucovadel a přidaných barviv. Chuť vyladíte pomocí hřebíčku, citronové kůry a skořice. Společně s višněmi a cukrem se nechává asi měsíc uležet.

Domácí bezinkový likér

Černý bez vás nenechá na pochybách, že přišla jeho sezóna. Omamná vůně (ne nadarmo nese označení „smradinky") na to upozorňuje v průběhu léta, a to je také správný čas pro sběr květů a tvoření likéru.
Na přibližně 2,5 litru likéru potřebujete litr vody, litr vodky a půl litru jablečného džusu, 10g potravinářské kyseliny citronové a 15 kusů pěkných, zdravých a hlavně nepraných květů bezu. Cukru se přidává asi 400g.
Trik spočívá v odstavení jablečné šťávy s vodou a květy alespoň po 24 hodin. Do této zcezené tekutiny se přilévá alkohol, cukr a kyselina citronová.
Nechává se odležet asi týden, po kterém je bezinkový likér připraven k ochutnání.

Povedenou várku likéru si nenechávejte jen pro sebe. Když jím naplníte skleněnou lahev, ozdobíte a zabalíte, pak máte originální dárek na světě!

Domácí vaječný likér s brandy

Vaječný likér je vstupenkou do přípravy domácích likérů. Postup není složitý, ale málokomu se hned napoprvé povede dokonale. Trénink ale dělá mistry a vy se tak k němu můžete přiblížit. Základ se skládá z pěti žloutků, 500 ml neslazeného kondenzovaného mlédka, 300 ml vybraného alkoholu (ideální je dobrá brandy).

Proč si raději dát práci a připravit domácí likér, než po něm jenom sáhnout v obchodě? Jednak je to jistota kvality surovin, jednak i přizpůsobení poměru surovin a jejich množství. Vaječný likér nemusí být tak moc sladký a procento alkoholu ani tak vysoké (nebo naopak vyšší). Vyzkoušejte a ochutnejte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Repasování oken a dveří: někdy jediné, avšak ne zrovna levné řešení

Zapomněli jste napsat, že se přesklívá venkovní zaslkení vnější křídlo kastlového okna

Jaké zvolit vnitřní osvětlení na večer a dobu před usínáním

Já jsem strašně dlouhou dobu neměl vůbec pojem o tom, že na mě může mít vliv to jaké osvětlení mám doma, ani m...

Jak pěstovat a množit stévii, známou náhražku cukru

Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Doživotní záruka na všechna stavební pouzdra JAP

Na návštěvě u známých nebo rodinných příslušníků menší děti nejvíce zaujmou posuvné dveře. Dokážou si s nimi vyhrát tak, že kolikrát nepotřebují jinou zábavu. Jsou fascinovány nejen jednoduchým a hladkým posuve...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

Je čas vytáhnout sítě proti hmyzu. Jak je připravit na sezónu?

S příchodem teplých dnů se probouzí nejen příroda, ale i různý hmyz. A ten může být pro naše domovy velkou nepříjemností. Ochrani domácnosti před nezvanými polétavými hosty zajišťují sítě proti hmyzu.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Pomlázka: Zvyk, kterým se slavilo jaro, ale i léčily nemoci

Před Velikonocemi 2024 si připomeňme historii a tradici pomlázky. Podle pověr se pomocí pomlázky měly odhánět zlé síly a přivolat úrodu. Kromě toho se také věřilo, že šlehání pomlázkou má léčivé účinky a pomáhá...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Velikonoce klepou na dveře: Potěšte koledníky netradičními rukodělnými výrobky

Velikonoční svátky jsou za dveřmi. A s nimi i čas koledování. Tradice dávat koledníkům zdobená vajíčka či sladkosti je sice krásná, ale co takhle letos překvapit něčím netradičním? Rukodělné výrobky mohou být o...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...