Co dělat, když se v obydlí objeví štěnice domácí?
Příjemné bydlení může narušit spousta nezvaných hostů, především z říše hmyzu. Typickým příkladem jsou mravenci, kteří se do domácnosti stěhují za teplem i snadno dostupnou potravou. Mezi takové narušitele lze zařadit i štěnici domácí, jejíž hubení je ovšem mnohem náročnější a často se ani po opakovaných pokusech nepodaří dosáhnout požadovaného výsledku.
Štěnicí je známo zhruba 100 druhů, přičemž necelá desetina může napadat člověka. V domácnostech se objevují především štěnice domácí (někdy nazývaná štěnice postelní), případně také štěnice tropická, to jsou 2 z přibližně 7 druhů, které parazitují na člověku. Živí se lidskou krví, kterou sají samci, samice i nymfy. Poznáte ji podle zploštělého těla, délky kolem 5 milimetrů a typické rezavé (někdy hnědé) barvy.
Kde obvykle štěnice domácí přebývá?
V zásadě lze říci, že štěnice domácí se drží především v místech, ze kterých to nemá daleko ke člověku, především v době spánku. Obvykle totiž štěnice saje krev zhruba hodinu až dvě před svítáním, a to při pokojové teplotě jednou za týden. Vůbec nejčastěji se tedy štěnice domácí nachází v posteli – pod matrací, v povlečení, na rámu, roštu a ve škvírách. Nezřídka se objevuje i na zdi, především pod tapetou či obložením nebo také pod kobercem, kam si zaleze a vytvoří své hnízdo.
Projevy přítomnosti štěnice domácí v domě nebo bytě
To, že se ve vašem domově vyskytuje tento škůdce, poznáte poměrně jednoduše. Vedle nepříjemných štípanců po těle (paže, ramena, záda, okolí očí), pro které nemáte jiné logické vysvětlení (komáři), to může být i zápach, zejména v případě, že se vám doma rozmnoží větší množství štěnic, dále pak vajíčka, zbytky kůže a trus. Ten se podobá tomu mušímu, avšak pokud ho navlhčíte vodou, tak zrudne, čímž si ověříte, že pochází od štěnice domácí.
Jasným důkazem je samozřejmě objev brouka štěnice, který se k vám může dostat od sousedů nebo si ho odněkud sami dovezete, například z dovolené, během které jste byli ubytováni v hotelu apod. Mezi lidmi koluje mýtus, že výskyt štěnice domácí úzce souvisí s udržováním pořádku a čistoty. Není tomu tak.
Účinné vyhubení spočívá v použití insekticidů
Po zjištění, že se tito škůdci u vás zabydleli, musíte co nejdříve jednat. V prvé řadě se doporučuje pořádně zkontrolovat celou místnost a najít všechny úkryty štěnice domácí. Pak musí na řadu přijít důkladná hygiena a použití speciálních insekticidů, i když proti některým může být již štěnice zcela imunní. I proto je lepší přizvat si na pomoc odborníky, kteří disponují většími a kvalitnějšími možnostmi v otázkách boje proti štěnicím.
Pokud bude aplikován postřik, je nutné v prostorách normálně přebývat, aby štěnice vycházely za potravou ze svých, často velmi důmyslných, úkrytů, a tak mohly být zasaženy účinky daného insekticidu. Vzhledem k tomu, že tento hmyz vylézá v noci, aby se přiživil na spícím člověku, je třeba velkou pozornost věnovat i posteli, což znamená vyvařit a vyprat povlečení, vyčistit matrace a celou konstrukci.
Štěnice domácí je problém, kterého si v domácnosti nikdo nemusí všimnout ani několik týdnů či měsíců. Je však žádoucí, aby při prvotním podezření, že se k vám tento škůdce nastěhoval, nebyla situace podceňována a mohla být co nejdříve podchycena.
Diskuse k článku
Šárka
pavlína ulicnikova
pavlína ulicnikova
Eduard Vyhubil