Co dělat, když se černá skládka objeví na vašem pozemku
Na nepořádek v okolí bydliště spílá každý. V extrémních případech dochází až k založení černých, nepovolených skládek. Objevují se na místech, která pro takové využití nejsou stanovená, upravená a už vůbec ne vhodná. Kdo odpad vyhazuje se v naprosté většině případů nedá dohledat. Zpravidla se jedná o neškodný nepořádek, občas se však lze setkat i s nebezpečnými látkami, které mohou znečistit ovzduší, půdu i vodu.
Jako černou skládku si však nemusíte představovat jen menší hromadu doma shromážděných odpadků, věcí, které už nikdo nepotřebuje nebo toho, s čímž si nikdo neví rady. Není to tak dlouho, kdy „skládkový" byznys rostl a do České republiky se svážel nepořádek z okolních zemí – a to se na jedné z černých skládek objevilo až 4000 tun odpadu.
I rostlinný odpad může být černá skládka
Za zaneřáděné okolí si mohou lidé sami, což si právě takoví nepořádníci ani neuvědomují a u piva pak zvesela tlachají o chování všech kolem sebe.
Proč někdo raději zastaví u krajnice odlehlé silnice a vedle ní vysype náklad nepořádku, je záhadou, a to zvláště v době, kdy jsou kontejnery a sběrné dvory tak snadno dostupné. Dá se na ně narazit téměř v každé větší vesnici a tolik času navíc snad cesta k nim nezabere.
V zemědělských oblastech pak bývá také problém s rostlinným odpadem. Ten bývá vyvážen do nejrůznějších jam, pod srázy a na jiná „nenápadná" místa s tím, že s ním si příroda přeci poradí. To jistě, ale i přesto proces může trvat až několik let a po celou dobu nebude hromada jistě patřit mezi estetická lákadla.
Co dělat s černou skládkou na vašem pozemku?
Právní úprava je v této situaci opět velmi nešťastná. Nepovolené skládky jsou v rozporu se stavebním zákonem a odpovídá za ní provozovatel či majitel (nedohledatelný) nebo majitel pozemku. A jakožto jediná známá osoba se často stává, že vše odnese on. Úřad může totiž nařídit odstranění skládky – to v tom lepším případě – a hrozí i uložení různě vysoké pokuty.
Majitel pozemku však může podat ke stavebnímu úřadu podnět, aby začal situaci řešit dříve, než si na nepovolenou skládku bude někdo stěžovat.
Úklid je na vlastníkovi pozemku, nikoliv na obci. O něco složitější situace panuje v lesích, kde se o náklady za úklid dělí Lesy ČR a dotčené obce. Takových skládek je opravdu mnoho a jsou velkým problémem.
ZmapujTo! Aneb po stopách černých skládek
K tomu, aby kolem nás bylo více čisto, pomáhá projekt zmapujto.cz, kam se dají snadno zanést informace o černých skládkách a obce je pak rychleji uklidí. S úklidem čas od času pomáhají také různé iniciativy a sdružení. Sami tam můžete pomoci k tomu, aby se v našem krásném kraji žilo zase o něco lépe.
Čistota je vizitkou lidí žijících v dané oblasti – nikoho jiného. Obraz toho, jak jsou občané odpovědní a ohleduplní. Málokdo si totiž uvědomuje, že nejdůležitější je začít u sebe...
Diskuse k článku
Petr.