Černá barva v interiéru? Opatrně s ní
Milovníci černé barvy a všeho netradičního by měli zbystřit pozornost. Řeč bude o interiéru v tom nejtmavším odstínu, ovšem nebude se to týkat jen doplňků. Podle metody Feng Shui by měla být černá barva používána jen minimálně a na menší plochy. Poslední doba ale přeje narušování zažitých klišé a černá už není tak zavrhována. Kdy a kam ji správně umístit, abychom se doma cítili co nejlépe?
Klasický obraz časopisového interiéru: velká okna, světlý nábytek, něžné doplňky, mnoho světel, vyleštěná zrcadla a všudypřítomné sklo. Na pohled krásné, ovšem z praktického hlediska těžko použitelné. Jakoby tmavé odstíny byly tabu. Vysvětlení je ale jednoduché: tmavé barvy nepůsobí příliš povzbudivě na naši psychiku (více o psychologii barev ZDE). I tak se jich ale není třeba bát.
Černé zdi nejsou v běžných domácnostech k vidění
Elegantní černá barva se do moderních interiérů dostala z jednoho důvodu: působí totiž luxusně. Velké černé sestavy v obývácích, na pozadí tmavě šedé zdi, zlaté nebo bílé doplňky. Přesně to je katalogový prototyp takového bytu. Ale kdo by se chtěl denně vracet na tak depresivní místo? Situaci mohou vylepšit velká okna a dostatek světla, přesto to nebude to pravé. Černá barva sice zklidňuje a tlumí, ovšem také se díky ní cítíme smutní. Právě to je hlavní důvod, proč není tak častá výmalba právě touto tajemnou barvou.
Neosobní černá barva
Černá barva se na zdech objevuje v prostorách, které mají působit oficiálně a okázale. Vstupní haly, recepce nebo kanceláře moderních a prosklených hi-tech budov k tomu přímo vybízí. Na jednání ideální, ovšem na trávení osmihodinové pracovní doby ne příliš příjemné.
Toužíte po tmavé? Dejte ji na zem nebo za kuchyňskou linku
Jediným místem, kam se černá barva vysloveně hodí, je podlaha. Tmavé odstíny prken nebo dlaždic dodají místnosti zcela jiný ráz, a pokud vhodně sladíte i vybavení, budete se cítit velmi příjemně. Bát se nemusíte ani pohovky v obývacím pokoji – černá kůže je už evergreenem. V kuchyni zase lze využít černých matných obkladaček za linku. Obecně by černý materiál neměl být z praktického hlediska lesklý – uvidíte na něm totiž každou kapku i nejmenší smítko. To není nic pro ty, kdo milují pořádek bez jediné chybičky.
Je-li černá použita s citem, pak se do moderních bytů hodí a bez problémů zapadne. Stejně tak neuškodí komerčním prostorám. Rozhodně se jí ale vyhněte ve starobylých interiérech a na chalupách. Tam zvolte raději něco více přírodního a méně výrazného.
Pokud jste se nenechali od černé barvy na zdech odradit, pak jí ale šetřete. V pokoji jí vymalujte jen jednu zeď, nejlépe tu, na níž dopadá světlo. Pokud navíc zvolíte bílé doplňky a nábytek, na světě máte dokonalou ukázku minimalismu. Rozhodně ji ale nedávejte do dětského pokoje!
Diskuse k článku